ANA SAYFA
  YENİ TÜRK TİCARET KANUNU
  FİRMA PROFİLİ
  REKLAM HİZMETLERİ
  İNTERNET HİZMETLERİ
    ALAN TESCİLİ&HOSTİNG
    RELATİS FARKI
    E-TİCARET HİZMETLERİ
    SİSTEM GÜVENLİĞİ
  GRAFİK&MATBAA İŞLERİ
  PROMOSYON ÜRÜNLER
  REFERANSLAR
  NATUREL TİCARET
  İLETİŞİM

2 ziyaretçi online
 

HOSTING GÜVENLİĞİ
(Hosting Security & Corporate Info)

Sunucu sistemlerimiz ABD'nin doğu kıyılarındaki büyük data merkezi VDI network, Clifton, NJ, USA'da bulunmaktadır.
Bağlantı: Level 3, bir adet DS3(45MBPS) ve bir adet OC3(155MBPS)
Latisnet Sunucu Bilgileri: Dual işlemcili Linux RH 6.2, 7.1 ve 7.2 Hosting Servers ve 1 DNS server. 
VDI Net 150'den fazla hosting firmasını ve 400.000'in üzerinde alan adını barındıran network altyapısına sahiptir.  Hosting kontrolü için cPanel yazılımı maksimum kontrolü ve en etkin kullanımı sağlamaktadır. Linux sistemlerde Mail şifreleri kriptolanır ve görüntülenmesi mümkün kılınmaz, yalnızca admin tarafından veya kullanıcı tarafından istem üzerine değiştirilebilir. Tıpkı evden çıkarken kapıyı kapatmak gibi gerekli kurallara uyulduğu sürece sistem  güvenliği maksimumdadır.

ELEKTRONİK TICARETTE GÜVENLİK

Elektronik ticarette alıcı ve satıcı birbirlerini görmeksizin iş yaptıklarından karşılıklı olarak güvenin sağlanması için ek bir takım önlemler almaya ihtiyaç duyarlar. Öncelikle alıcı ve satıcı taraflar birbirlerinin kimliklerinden emin olmak sterler. İste bu ihtiyaç dijital imza ve dijital sertifikaların geliştirilme nedenidir. Bunlar aracılığıyla iki taraf birbirlerinin kimliğinden emin olabilmektedir. Türkiye'de su anda dijital sertifikalar ile ilgili yasal altyapı henüz oluşturulmadığı için alıcı tarafında bulunan bireysel kullanıcılar henüz dijital sertifika kullanmaya başlamamışlardır, satış yapan siteler de müşterilerine bunu şart koşmamışlardır. Bu nedenle satıcılar alıcıların kimliklerini kontrol edememektedirler.

Elektronik ticarette güvenlik konusunda değerlendirilmesi gereken diğer bir konu da alıcıların elektronik ticaret sitelerinden alışveriş yapmak için vermek durumunda kaldıkları kredi kartı vb. bilgilerin Internet üzerinden iletilirken üçüncü şahısların eline geçmesi riskidir. Bilindiği gibi özellikle telefonla yapılan satışlarda (gazeteye ilan vermek, katalog satışları vb) kredi kartı numarası ve son kullanma tarihi alışveriş için yeterli olmaktadır. Bu yüzden bu bilgilerin korunması elektronik ticaretin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Ancak elektronik ticarette kredi kartı bilgilerinin başkalarının eline geçme riski günlük hayattakine göre çok daha azdır. Günlük hayatta ödeme yaparken kredi kartı bir başkasına verilmekte, bu yüzden kredi kartının üzerindeki bilgilerin gizliliği büyük oranda ortadan kalkmaktadır.

Sanal alışveriş hizmeti veren firmalar, kredi kartı bilgilerinin güvenliği ve gizliliğini sağlamak için yaygın olarak SSL ve SET gibi güvenlik standartlarını kullanmaktadırlar. Kullanıcı, işyeri ve banka arasındaki veri akışı sırasında bilgilerin şifrelenerek aktarılması esasına dayanan güvenlik sistemleri sayesinde bilgilerin başka bir kişinin eline geçmesi durumunda çözülebilmesi (yani kullanılabilmesi) önlenir. Böylece kart bilgilerinin gizliliği ve alışverişin güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca kredi kartı sahiplerinin Internet üzerinde yapılan alışverişlere de diğer alışverişler gibi her zaman itiraz hakkı vardır.SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. 1996 yılında 3.0 versiyonunun çıkarılmasıyla hemen bütün Internet tarayıcılarının (Microsoft Explorer, Netscape Navigator vb) desteklediği bir standart haline gelmiş ve çok geniş uygulama alanları bulmuştur. SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir.

Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bitlik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar SET (Secure Electronic Transactions) SET banka kartlari ve ödemeler ile ilgili bilgilerin güvenliğini sağlamak amacıyla Visa Mastercard, Microsoft, Netscape, GTE, IBM, SAIC, Terisa Systems ve Verisign'ın katılımıyla oluşan bir konsorsiyum tarafından geliştirilmiştir.

SET uyumlu ilk alışveriş, 18 Temmuz 1997'de San Francisco'da yapılan tanıtımla İspanya ve Singapur'da bulunan sanal mağazalardan gerçekleştirilmiştir. SET, alışveriş işlemi sırasında ödeme bilgisi gizliliğini, kart kullanıcısının gerçek kart sahibi olduğunu ve işyerinin banka ile anlaşmalı bir işyeri olduğunu garantiler SET sisteminde provizyon işlemi müşteri alışveriş seçimini yaptıktan sonra müşterinin sanal cüzdanı ile mağazanın Sanal Postunun (V-POS) birbirlerinin gerçekliklerini dijital sertifikalar aracılığıyla kontrol etmeleri ile başlar. Mağazanın Sanal POS yazılımı sipariş tutarını ve sanal cüzdanda bulunan ve alışveriş için seçilen kredi kartının sertifika bilgilerini bankaya iletmesi ile devam eder. Banka yapılan alışverişin içeriğini (malın ne olduğu, kaç tane alındığı vb.) görmeksizin provizyon verir. Müşterinin kredi kartı bilgilerini görmeyen sanal mağaza ise bankadan gelecek onayı bekler. Onayı aldıktan sonra da ürünü alıcısına gönderir. SET sistemi de SSL' de olduğu gibi kullanıcı, işyeri ve banka arasındaki veri akışı sırasında bilgilerin şifrelenerek gönderilmesi esasına dayanır.Bu sistemden faydalananabilmek için kullanılmak istenen kredi kartının SET uyumlu olması gerekir. SET protokolünü kullanmak isteyen kredi kartı sahipleri iki ön koşulu yerine getirmek zorundadırlar: Öncelikle kullanmak istedikleri her bir kredi kartı için sertifikasyon kurumu (Certificate Authority) ayrı birer SET sertifikası almalıdırlar. Ardından kart sahipleri yine kredi kartı veren bir bankadan sanal cüzdan adi verilen bir programı alıp bilgisayarlarına yüklemeli ve bu yükleme sırasında SET sertifikalı kredi kartlarini programa tanıtmalıdırlar. SET uyumlu alışverişler sanal cüzdanın yüklü olduğu bilgisayar kullanılarak SET uyumlu mağazalardan yapılabilecektir.

Sanal cüzdan programı en fazla üç kez yüklenmek üzere yazıldığından en fazla üç bilgisayarda kullanılabilecektir. SET protokolünün SSL' göre çok daha yüksek denebilecek güvenliğine rağmen yeterince yaygınlaşamaması sanal cüzdanın mobilitesinin olmamasına bağlanabilir. Sanal mağazalar ise Sanal POS (Point of Sale) olarak adlandırılan V-POS yazılımını yükledikten sonra bir sertifikasyon kurumundan dijital bir sertifika alarak alışverişlerin güvenligini sağlarlar. Sanal Mağaza Programı Mağazanızda bulunacak özellikler sayılamayacak kadar çoktur. İşte bu özelliklerden Bazıları:

 • Sanal Mağaza programları serverlarınızda bulunmaktadır.
 • Internet üzerinden web browser (Internet Explorer veya Netscape Navigator) ile kolayca kendi mağazanızı kurabilirsiniz.
 • Bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur.
 • İstediğiniz zaman ürün ilave edebilirsiniz
 • Ürün fiyatlarını değiştirebilirsiniz. Ürün resimlerini değiştirebilirsiniz.
 • KDV oranlarını değiştirebilirsiniz.
 • Ödeme şartlarını değiştirebilirsiniz.
 • Nakliye fiyatlarını düzenleyebilirsiniz.
 • Stok takibi
 • Mağaza sahibine stok seviyesi düştü ikazı
 • Kredi kartı ile satış opsiyonu SSL şifreli güvenilir satış işlemi satış sonunda mağaza sahibine ve müşteriye ayrı mail gönderir.
 • Müşterilerin ürün aramak için kullandığı anahtar kelimelerin (keyword) takibi
 • Ürünlerin kolay bulunabilmesi için her ürüne ayrı keyword tanımlama imkanı
 • Müşterilerinize otomatik toplu mail gündeme imkanı.
 • Promosyon veya yeni ürünlerinizi eski müşterilerinize otomatik olarak mail gönderebilirsiniz.

 

Çatal Sokak No:11/C Maltepe-ANKARA /TURKEY +90 312 231 59 10 - 230 64 96